Call Center CRM Yazılımı

Süreç Uzmanı yazılımıyla çağrı merkezi / telefon pazarlamasıyla satışını yaptığınız ürünleri ve müşterilerinizi yönetebilirsiniz.

Çeşitli çağrı merkezi yazılımlarıyla entegre edilmiş olan ve hali hazırda çağrı merkezi / tele pazarlama müşteri portföyüne sahip CRM Yazılımı, çağrı merkezinizin verimliliğini yükseltir, departmanlar arası süreç ve iş takibini kolaylaştırarak müşteri memnuniyetini arttırır.

Çağrı merkezlerine özel data yönetimi, süreçler ile müşteri takibi, ürün tesliminden ve ürün / satış sonrası memnuniyet uygulamalarına kadar birçok özelliği barındırmaktadır.

Çağrı merkezi iş süreçlerinizi, yeni satış aşamasından kalite kontrol departmanına, ürününüzün bulunduğu depodan, kurulumu yapacak saha kurulum ekibine kadar uçtan uca yönetebilirsiniz.

Call Center CRM Yazılımı
Çağrı Merkezi Basit CRM Yazılımı

Ayrıca çağrı merkezinizin ödeme aşamalarını da 18 banka ile sanal pos entegresini tamamlamış CRM yazılımıyla yönetebilirsiniz.

Çağrı merkezlerinde departmanlar ve müşteri takibi, potansiyel müşteri ve eski müşterinin güncellemelerini takip etmek,  müşteri memnuniyetini korumak ve yeni potansiyellere erişmek için; Raporlama çok önemlidir. Ürün ve Agent bazlı raporlama ile, hangi ürününüz, hangi statüde, hangi departman ve hangi agent’ta, hangi tarih aralığında, ne kadar süreliğine kalmış, müşterinin yorumlarıyla beraber görüp, aksiyon alabilirsiniz.

  • Websitesinden alınan siparişler
  • TV Reklamlarından gelen aramalar
  • Pazaryerlerinden yapılan alışverişler
  • Internet Pazarlamasıyla edindiğiniz müşteri ve siparişlerin yönetimleri
  • Internet Müşteri Datası ile kazandığınız yeni müşterilerin yönetimi

Çağrı merkezleri için özelleştirilmiş CRM yazılımı, eklenip / çıkarılabilen küçük ve basit modüllere ayrılmıştır. Şuanda birçok sektörde ürün satışı / desteği veren çağrı merkezleri Süreç Uzmanı yazılımının tecrübesi ve teknik imkanlarından faydalanmaktadır. Yazılıma dair daha detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.